Cesta po Egyptě 2009

7.10 - 15.10.2009


Káhira - Asuán


7.10. středa
Sraz je na Ruzyni v 19:40. V Praze je 28 ° C. Auto necháváme v hotelu Krystal. Odlet v 21:40

8.10. čtvrtek
1:20 přistáváme v Káhiře. Teplota stejná jako v Praze. Autobus nás už čeká a tak hned odjíždíme do hotelu. Pokoj není nic moc, ale jsme utahaný a jdeme hned spát.
Před 9 vstáváme a jdeme na snídani. Mimo pokoj je hotel pěkný. V 10:00 odjíždíme do Gízy. Není to daleko, jsme tam asi za 20 minut. Průvodce nás sice varoval před prodavači a velbloudáři, ale realita byla mnohem drsnější než jsme předpokládali. Byli mnohem fikanější a vlezlejší než na co jsme byli připravený. Takže jsme si za draho koupili pár věcí, které jsme nechtěli. To nás trochu rozladilo, ale nenechali jsme se otrávit. Procházíme kolem Cheopsovy pyramidy. Monumentální dílo vysoké 138 m. Nechápeme, jak ji vůbec dokázali postavit 2500 let př.n.l. Přežívá jako jediný ze 7 divů světa. Další dvě velké pyramidy jsou syna a vnuka Cheopse. Ještě jedeme na vyhlídku nad Gízu a potom přejíždíme ke Sfinze. Je to největší socha vytesaná z jednoho kusu kamene, která kdy byla vytvořena. Všeobecně se věří, že byla vytvořena starými Egypťany ve 3. tisíciletí př. n. l, v době Staré říše za panování 4. dynastie, a to panovníkem Rachefem spolu s pyramidou. Je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká.
U Sfingy je výrazně klidněji. Méně lidí a žádný prodavači. Proto si ji můžeme lépe vychutnat.
Gíza

Přejíždíme do Egyptského muzea. Je to poměrně dlouhá cesta do centra města. Káhira je mumraj, milióny lidí a aut, nepořádek, hluk a ošklivé stavby. Aspoň tak jsme ji viděli z oken autobusu. Doprava zběsilá, namačkaná auta, motorky a oslí povozy se neustále někam cpou. Klaksony aut zní naplno.
Ještě se zastavujeme v papyrusové dílně. George nám předvádí výrobu papyrusu.
V Egyptském muzeu je bohužel přísně zakázáno fotit. Nejstarší exponáty mají 5 000 let. Tutanchamon byl sice později (1333 – 1323 př. n. l.), ale památky z jeho hrobky jsou velmi působivé. Precizní zlatnická práce.

Z muzea jedeme podél Nilu. Cesta i okolí vypadá lépe. Mohlo to být tím, že se už stmívalo. Večeře v jakési restauraci a jedeme na nádraží. Tam mumraj, spousty lidí a špíny. Přijíždí náš vlak do Asuánu a nastupujeme do sedačkového vagónu egyptské I. třídy. Čistota nic moc, v jedné ze sedaček jsou myši. Ještě domlouváme, aby vypnuli klimatizaci, sklápíme sedačky a spíme. Bohužel vlak často zastavuje. Zpomalení a rozjezd vlaku je doprovázen mohutnými ranami, jak o sebe narážely vagóny.
9.10 pátek
Z pomalu jedoucího vlaku špinavými okny pozorujeme okolní krajinu. Mrňavá políčka s cukrovou třtinou, pár kusů dobytka, baráky hodně bídný. Na polích hodně lidí, ale jedinou mechanizací je motyka. Vlak pozvolna nabírá zpoždění. Nakonec to bylo 5 hodin. Dokonce jsme od průvodčího dostali i snídani. Jenže vlak se rozjížděl a brzdil tak divoce, že několika lidem tác se snídaní spadnul na zem.
Do Asuánu místo v 9 přijíždíme v 14. Busem jedeme na loď, kde se ubytováváme. Kajuta příjemná a čistá. Jedeme nad hráz Asuánské přehradu. Potom loďkou pro 20 lidí na ostrov k chrámu Philae, který je zasvěcen bohyni Eset.

Odjezd na Philae

Před večeří se chvíli procházíme po městě, hlavně po tržišti. Večer projížďka po městě, s návštěvou mešity a pravoslavného křesťanského chrámu. Obě stavby nové. Pak ještě s Georgem do čajovny a prodejny koření.

Plavba po řece bohů


10.10. sobota
Loď vyplouvá brzo ráno. Ještě spíme. Hned po snídani přistáváme v Kom Ombo (v překladu - hromada zlata). Chrám poškodily povodně a 2 zemětřesení. Poslední bylo roku 1992. Poté rekonstruován. Na stěnách je vytesán kalendář, chirurgické nástroje, ... Měřila se tady výška povodní (Nilmeter). Podle výšky vody se určovala výška daní. Ještě před 2 lety tam byly krokodýlí mumie, ale už po nich zbyly jen sarkofágy. Na některých sloupech jsou ještě zbytky původních barev. Chrám je zasvěcen 2 bohům: Hor (sokol) a Sobek (krokodýl). A proto je symetricky rozdělen na pravý a levý.
V 10:00 odplouváme dál. Poklidná, příjemná plavba. Krajina se líně pohybuje kolem nás. Pruh zeleně a za ním poušť. Když je nám vedro, jdeme se svlažit do bazénu na horní palubě.

Plavba po Nilu

Ve 14:30 odjezd do Edfu. Chrám boha Hora, který v Edfu zvítězil nad zlým bohem Setem, který měl podobu hrocha. Impozantní vstupní pylon s rozměry 137 x 36 m. Dobře zachovalý, jen některé reliéfy jsou poničeny. Ve středověku uvnitř bydleli lidé se zvířaty a vařili tam. Stropy jsou od toho očouzený. Na zadní straně zdi reliéfy boje boha Hora a Seta.
Dojem z chrámu kazil jen odchod uličkou obchodníků.

Večer se konala Gala beja party v místních oblecích. Ještě navštívíme kormidelníka a obdivujeme jeho orientaci ve tmě. Zpestřením noční plavby byl průjezd zdymadlem.

11.10. neděle
8:30 Odjezd do Luxoru (Théby) na západní břeh. Luxor je arabsky chrám. Dříve se bydlelo jen na východním břehu a na západní břeh byl věnován jen pohřebištím. Nejprve zastavujeme u Memnonových kolosů. 2 obrovské sochy, které stojí před zaniklým chrámem. Poté jedeme do údolí králů, kde jsou pohřbeni faraóni nové říše. Bohužel je tam přísný zákaz focení a to i venku. Navštěvujeme hrobky Ramsese IV, královny Tausert a Ramsese III. V hrobkách i po tisíciletích stále pěkné zachovalé barvy. Jarda zkouší fotit na mobil a místní hlídač mu ho zabavuje. Za 20 $ se nechá obměkčit.
Navštěvujeme alabastrovou dílnu. To bylo asi jediné zklamání v Egyptě. Nacvičené a trochu trapné představení "řemeslníků". Jejich výkřiky "alabastr bílý, zelený ano, černý ne" byly spíše k politování. Přitom některé výrobky z alabastru (sádrovec) a onyxu (křemen - odrůda achátu) byly pěkné.
Ale vše napravil zádušní chrám královny Hatshepsut. Který jako by vyrůstal ze skály a je v dokonalé harmonii s okolím.

Chrám královny Hatshepsut.

16:30 vyrážíme do chrámu Luxor. Je zasvěcen bohu Amon. Za soumraku vynikly uměle osvětlené mohutné sloupové síně.
Za úplné tmy odcházíme opět na tržiště. Večer na lodi egyptské tance. Kluk byl dobrý, ale ženská byla hrozná.

12.10. pondělí
Loučíme se s lodí a odjíždíme do Karnaku (silné město). Největší chrám na světě kde jsou památky na mnoho faraónů. Každý chtěl být s bohem Amonem zadobře. Byl postupně stavěn a rozšiřován po dobu asi 1500 let.
Chrám Karnak.

Za mírných zmatků vyměňujeme autobus a v 13:50 odjíždíme směr Hurgada. Čeká nás asi 280 km. Do hotelu v Safaze přijíždíme za tmy

Rudé moře


13.10. úterý
Aby jsme zbytečně neodpočívali, zakroužíme ještě po okolních hotelech. A odpoledne koupání, opalování, šnorchlování, ... Pláž písečná. Asi 100 m po kolena vodou, pak strmě dolů. A tam hned barevné korálové útesy se spoustou ryb.

Safaga.


14.10. středa
Koupačka. Obdivování korálových útesů.

Safaga.

V poledne odjezd. Ještě se stavujeme v Hurgádě. Rušné město, které se nám moc nelíbilo. Z navštívených hotelů se nám líbil nejvíc ten ve kterém jsme bydleli.
Odjezd do Káhiry. 5 hodin cesty. Poslední večeře v restauraci na Nilu.
15.10. čtvrtek
6:30 přistání na Ruzyni. Jsem v šortkách a sandálech na boso. Chumelí.

Fotogalerie
Výběr z mých fotografií najdete tady.
Odkazem se dostanete do fotogalerie. Ještě vám popíšu možnosti ovládání.
Na další / předcházející fotku můžete jít i klikáním ve fotogarafii.
Kliknutím uprostřed fotografie se dostanete zpět na index.
Mezerníkem můžete pustit prezentaci. Implicitní hodnota výměny fotek je 4 s. Změnit ji můžete dvoj klikem na tlačítko nejvíc vpravo vedle nadpisu.


Připomínky mi nechávejte v rubrice Vzkazy a drby

Odkaz na zajímavé stránky:
Pyramidy v Gíze: tady.
Gíza: tady.
Gíze 360 projekce: tady.
Egyptské muzeum: tady.
Starověký Egypt: tady.
Zpět na první stránku zde