L     Horní Metuje 2013    

14.4.2013

Home

Fotogalerie

Metuje za vyšší vody.


Dlouho jsme vyhlíželi jarní tání. Za okny stále poletoval sníh a vodočet v Maršově se stále plazil na nepoužitelných 40 cm. Když tu náhle jaro vtrhlo i do Adršpachu a voda začala stoupat. Domlouvali jsme se na sobotu, ale hrázný v Ádru se definitivně zbláznil, začal vypouštět sníh z roklin nepřiměřenou rychlostí a v pátek byl na Metuji první povodňový stupeň. Akci jsme posunuli na neděli a doufali, že voda klesne.

Ráno nebylo tak slunečné, jak jsme si představovali. Teploměr ukazoval +4 a vodočet 72 cm, proto jsme rozhodli, že se to dá sjet. Horní hranici pro možnou sjízdnost jsme odhadli na 70 cm a asi to tak opravdu je.

Moravská i Pardubická skupina se rozhodla pro jiný program. Mirkovi se nakonec povedlo přesvědčit Olinu aby jela, prý hlavně pod slibem, že letos se určitě neotočí.

9:20 vyrážíme dvěma auty z Kostelce. Jedno auto necháváme v Žabokrkách u Tamadexu, zhruba na 47 km. V 10:40 konečně vyplouváme od patníku 67,5. Řeka pěkně peláší, takže v ostrých zatáčkách musíme máknout. To by nám nevadilo. Ale dost nepříjemné jsou větve, kterými se musíme místy prodírat a vzhledem k rychlosti si nemůžeme příliš vybírat cestu. Jeden mostek podjedeme a málem ho ze spodu očistíme svými nosy. Další kládu my podjedeme, Nováci raději přenesou. Ty nejhorší větve byly v tom nejprudším proudu. A navíc oba břehy regulované vysokými, kamenými zdmi. Větve nám trochu namlátily, ale prodrali jsme se. Nováci tolik štěstí neměli. Ve větvích nejprve beznadějně uvázli a když se jim povedlo vyprostit, tak jedna poťouhlá větev je katapultovala do vody. Pádla mu vylovil a následně hodil nějaký obdivovatel Špotákové.

Na jezu v Dědově se převlékají do suchého. V hospodě Na Boudě si vybojujeme místo u kamen. V Maršovském údolí jsme museli jednou přenášet a podjíždění jedné lávky bylo trochu napínavé. Ale nebyly žádné větve a díky vyšší vodě byly i pěkné peřejky. Na konci Maršovského údolí si usnadňujeme přenášení splutím Dunajky, která se vrací do Metuje pod jezem.

Na Mýtě se chceme stavit na pivo, ale nezládli jsme přistávací manévr a skončili jsme ve vodě. Tím naše nadšení pro pivo velmi ochladlo. Ani se nepřevlékáme a jedeme hned dál. Údolí Kozínku končí neobvykle dlouhým vzdutím. Skoro 200 m oleje. Byl to jediný za celou plavbu. Pod jezem je to dost divoké a hrázný nám radí ať raději ještě kousek poponesem. Za silnicí už jsou zase větve a kmeny. Poslední jez na 47,3 km raději přenášíme a jsme rádi, že jsme po chvilce u auta.


Fotogalerie

Výběr z mých fotografií najdete tady.
Odkazem se dostanete do fotogalerie. Ještě vám popíšu možnosti ovládání.
Na další / předcházející fotku můžete jít i klikáním ve fotogarafii. Kliknutím uprostřed fotografie se dostanete zpět na index. Mezerníkem můžete pustit prezentaci. Implicitní hodnota výměny fotek je 4 s. Změnit ji můžete dvoj klikem na tlačítko nejvíc vpravo vedle nadpisu.

Pro tuto webovou prezentaci jsem jsem musel snížit rozlišení fotografií. Pokud máte zájem o některé fotografie ve vyšší kvalitě, klidně mi napište. E-mail: Petr


Připomínky mi nechávejte v rubrice Vzkazy a drby
Zpět na první stránku zde