L     Úpa 2013    

1.5.2013

Home

Fotogalerie

Úpa - na lodi do Ratibořic.


Před týdnem průzkumná skupina z výhodu země se odvážila opatrně navštívit místní řeky. A protože je to neodradilo, tak chtějí vyzkoušet něco dalšího. Nabídka byla jasná. Odtávající sníh z Krkonoš zajišťuje dostatek vody v Úpě. Využíváme dobrých vodních stavů 70 cm a 14,5 kubíků ve Slatině a domlouváme se na startu ze Suchovršice říční km 35,8. FWJ se přihlásil, odhlásil a znovu přihlásil. Skupina od Kotlíků vyrazila dvěma auty, takže nakonec jede 7 lodí a jedno kolo. 9:30 jsme s Novákama v Suchovršicích. Jen vyhážeme věci a Majka jede do cíle ve Zliči ponechat auto. Tam ji nabírají Kotlíci a vezou ji zpět.

My se zatím v Suchovršicích aktivně poflakujeme a snažíme se přesvědčit Olinu, že když má na sobě 3 svetry a 2 bundy, tak ji nemůže být zima. A pokud je jí zima, tak ať nafoukne lodě, to ji určitě zahřeje. Naši dobře myšlenou nabídku odmítá. Klid na startovní louce je narušen příjezdem autobusu dospělých Kadetů a plochu zaplnila flotila lodí Rio. Je tady takový mumraj, že když přijede FWJ a stojí 10 m ode mě, tak mě nepoznává a raději mi telefonuje. Poté, aby si mě udobřil, vybaluje krabici s cukrovím. Za chvilku přijíždějí i ostatní. Ještě v rychlosti zkontrolujeme co napekli ostatní posádky a v 11:00 namáčíme pádla v řece. Někteří kromě pádel používají i berle. I když s tím namáčením raději opatrně voda má 8° C a vzduch 12° a zatím v souboji se sluncem vítězí mraky.

První jez je v Úpici (33,3 km). O tomto jezu kolují zvěsti, že jeho šlajsna slouží jako rozparovač raftů. Raději ho přenášíme. Přenášení je poněkud obtížnější. Nejprve nahoru na ulici a potom po schodech dolů. Ještě zkoukneme, jak 2 lodi sjedou po desce a jeden kajak šlajsnou a jedeme k dalšímu jezu na km 32. Tady je přenášení jednoduché. Zastavujeme v Havlovicích na hřišti. Někteří do sebe lijí horké nápoje, někdo pivo a jiní zase polívku. Nedaleko za občerstvením nás čeká jez u elektrárny (28,6 km). Vody je dostatek a tak většina lodí tento jez jede. Stejně tak i jez u pily na km 28,0. Tím na delší dobu opouštíme civilizaci a klidným, lesnatým údolím mírnými peřejemi jedeme vpřed. Podél řeky vede jen cyklostezka, ale v tomto počasí kromě Jiřiny tam mnoho cyklistů není.

Údolí je jen jednou ve Slatině proťato silničním mostem. Jez který je pod ním (22,4 km) má tolik vody, že kámen pod ním není skoro vidět. A i peřeje jsou jednoduché, protože vlny jsou menší než obvykle a cestu mezi kameny není potřeba hledat. Jsou hluboko pod hladinou.

Na Pohodlí říční km 18,3 zastavujeme a obsazujeme ohniště. Ohýnek hoří, stačí jen přiložit a můžeme opékat buřty. Dokonce i slunce na nás vykouklo. Jez Viktorka (17,1 km) raději přenášíme. Na něm a hlavně pod ním je vody až příliš mnoho. Končíme ve Zliči (14,9 km). Východní skupuna naskakuje do aut a mizí v dáli, my s Novákama se jdeme ohřát do hospody.

Příjemná prvvomájová jízda. Sice jsme se moc neohřáli, ale také jsme nezmokli. Za tohoto stavu vody je Úpa jednodušší než pokud je 55 cm.


Zajímavé odkazy:
Vodočet Slatina.

Jezy Viktorka i Zlič mohou být nebezpečné:
Úmrtí na Viktorce.

Úmrtí na Zliči.


Fotogalerie

Výběr z mých fotografií najdete tady.
Odkazem se dostanete do fotogalerie. Ještě vám popíšu možnosti ovládání.
Na další / předcházející fotku můžete jít i klikáním ve fotogarafii. Kliknutím uprostřed fotografie se dostanete zpět na index. Mezerníkem můžete pustit prezentaci. Implicitní hodnota výměny fotek je 4 s. Změnit ji můžete dvoj klikem na tlačítko nejvíc vpravo vedle nadpisu.

Pro tuto webovou prezentaci jsem jsem musel snížit rozlišení fotografií. Pokud máte zájem o některé fotografie ve vyšší kvalitě, klidně mi napište. E-mail: Petr


Připomínky mi nechávejte v rubrice Vzkazy a drby
Zpět na první stránku zde


[CNW:Counter] free counters 5.5.2013 - © Limba